
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Number of Converters | 4 |
| Settling Time | 8.9 µs |
| Nominal Supply Current | 1.9 mA |
| Resolution | 2 B |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 4 |
Stock: 349
Distributors
pcbx
Unit Price$14.20318
Ext.Price$14.20318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $14.20318 | $14.20318 |
| 10 | $11.38010 | $113.80100 |
| 25 | $10.67536 | $266.88400 |
| 50 | $10.28068 | $514.03400 |
| 100 | $9.90067 | $990.06700 |
| 300 | $9.46855 | $2840.56500 |
| 500 | $9.30882 | $4654.41000 |
